10.12.2015

Türkiye'de idealist yok, çünkü Facebook var!

Türkiye'de idealist yok, çünkü Facebook var!
Yıl 1966. 
John Lennon, müzik grubu The Beatless ile konser için Filipinler'e gitmiş ve Devlet Başkanı da konser öncesi (ya da sonrası) grubu evine davet etmiştir. Bu davetin tabi ki, basının gelmeyeceği bir davet olacağı düşünülemez... Beatless grubunun verdiği cevap o devrin aykırı ve basmakalıp işlerin sevilmediği dünyaya yakışır şekilde: Resmi davetleri kabul etmiyoruz.
Oradan ta oradan... günümüz tüketim dünyasına geçiş yapacak olursak, aslında başlığın ''Dünya'da İdealist yok'' olması gerekirdi. Çünkü bugün artık, ''her şeye ulaşabildiğimiz bilgi çağında'' değerli olan şeylere; hayallere, bir şeye inanıp onun peşinden gitmeye, müzik yapmaya, resim yapmaya, şiir yazmaya vs. olan istek, arzu, belki de Facebook'taki arkadaş listemizin sayısından azdır. Evet kimse özgür değil bugün!
Çünkü bugün, bu dünyada, Led Zeppelin'in ''Stairway to Heaven'' şarkısını duyamıyorum. Herkes daha çok istiyor; daha çok internet hızı, daha çok beğeni, daha çok güzel çekilmiş fotoğraf... Daha çok araba, daha çok son model telefon... Bu kadar kafayı sıyırmayanları da, yine telefonuyla, bir insanla yaşadıkları sohbetten daha fazlasını yaşıyor. Kimse bulunduğu yerin güzelliklerini görüp, kendini tanıyıp, yapmak istediklerinin farkına varıp da yola çıkmıyor, çünkü facebook var!
Kimse sisteme karşı gelmiyor; mizahla, müzikle, dansla; sanatla... Çünkü facebook var! Kimse ''param yoksa okuyamayacak mıyım'' diye sormuyor, çünkü facebook var! Kimse özgür değil, sistemin uydurduğu şeylerle her geçen gün daha çok meşgul oluyoruz; akıllı telefonmuş! 
İyi de sen aptalsın insan! O nasıl olacak?
Hem de öyle içine girdin ki bunun, senin için kötü olan bu durumu, yani bu sistemi savunacak haldesin. Ben hepimize, gerek toplum gerek dünya anlamında, bir deprem gerektiğine inanıyorum. Öyle bir deprem ki bu, hepimizi rahatsız etsin, uyutmasın, kıçımıza batsın! Ve düşünelim, düşünelim... Her gün daha fazla uyduruk bir hayat mı, yoksa buna karşı çıktığın ve çabaladığın her anın aslında yaşamaya değer olduğu mu?Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...